1) Цілі та норми по фазах
| Група | Ціль | Середньодобовий приріст (ADG) | FCR (кг корму/кг приросту) |
|---|---|---|---|
| Поросята-відлучники (7–12 кг) | швидкий старт, здоровий ЖКТ | 350–450 г | 1.5–1.7 |
| 12–25 кг | ріст м’язів, мінімум проносів | 500–650 г | 1.7–2.0 |
| 25–60 кг (grower) | інтенсивний ріст, висока ефективність | 700–850 г | 2.2–2.5 |
| 60–120 кг (finisher) | дешевий приріст, потрібна кондиція туші | 800–950 г | 2.5–2.9 |
| Свиноматка супоросна | кондиція 3.0/5, міцні плоди | — | ~2.1–2.5 кг корму/доба |
| Свиноматка лактуюча | молоко, збереження кондиції | — | 5–7+ кг/доба (по апетиту) |
| Кнур-плідник | фертильність, витривалість | — | 2.5–3.0 кг/доба |

Ключові поживні показники (у комбікормі)
(Діапазони безпечні для більшості порід і систем годівлі)
| Фаза | Сирий протеїн % | Метаболічна енергія МДж/кг (ккал/кг) | SID лізин % | Ca % | Доступний P % | Na % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7–12 кг | 20–21 | 13.8–14.2 (3300–3400) | 1.35–1.45 | 0.80–0.90 | 0.45–0.50 | 0.18–0.22 |
| 12–25 кг | 19–20 | 13.6–14.0 | 1.15–1.25 | 0.70–0.80 | 0.40–0.45 | 0.18–0.20 |
| 25–60 кг | 17–18 | 13.3–13.8 | 0.90–1.00 | 0.65–0.75 | 0.35–0.40 | 0.16–0.19 |
| 60–120 кг | 15–17 | 13.1–13.6 | 0.75–0.85 | 0.55–0.65 | 0.28–0.33 | 0.16–0.19 |
| Супоросна | 13–14 | 12.5–13.2 | 0.55–0.65 | 0.75–0.85 | 0.35–0.40 | 0.16–0.19 |
| Лактація | 17–18 | 13.5–14.2 | 0.95–1.05 | 0.90–1.00 | 0.45–0.50 | 0.18–0.22 |

2) Скільки корму давати (орієнтири, на голову/добу)
12–25 кг: 0.7–1.3 кг
25–60 кг: 1.6–2.4 кг
60–90 кг: 2.5–3.0 кг
90–120 кг: 3.0–3.4 кг
Супоросна: 2.1–2.5 кг (літо нижче, зима вище)
Лактація: по апетиту 5–7+ кг, свіжо 3–4 рази/день
Кнур: 2.5–3.0 кг + вигул
3) 3 робочі рецепти (дешево й ефективно)
A) Grower 25–60 кг (~17.5% протеїн)
Кукурудза 45%
Пшениця 20%
Ячмінь 10%
Соєвий шрот (термо/екструз.) 20%
Олія 1.5%
Вапняк 1.0% • DCP 0.8% • Сіль 0.3% • Премікс 1.4%
B) Finisher 60–120 кг (~16% протеїн)
Кукурудза 50%
Пшениця 25%
Соєвий шрот 16%
Олія 1.0%
Вапняк 0.9% • DCP 0.6% • Сіль 0.3% • Премікс 1.2%
C) Лактація (~18% протеїн, висока енергія)
Кукурудза 40%
Пшениця 20%
Ячмінь 10%
Соєвий шрот 25%
Олія 2.0%
Вапняк 1.0% • DCP 0.7% • Сіль 0.35% • Премікс 1.0%

4) Вода і поїлки (дешево, але критично)
Споживання (орієнтири/доба): відлучник 1–3 л • grow/finish 6–10 л • лактуюча 20–35 л.
Витрата ніпелів: відлучники 0.3–0.5 л/хв • відгодівля 0.7–1.0 л/хв • свиноматки 1.5–2.0 л/хв.
Чиста, прохолодна (10–15 °C), регулярна промивка ліній + періодичні підкислювачі у воду (форміат/мурашина, молочна) для стабільного ЖКТ у відлучників.
5) Як здешевити 1 кг приросту (і не втратити на якості)
Формула простіша простого: Собівартість 1 кг приросту = ціна 1 кг комбікорму × FCR.
Напр., корм 14 ₴/кг і FCR 2.6 → 36.4 ₴/кг приросту. Кожні −0.1 FCR = ≈ −1.4 ₴/кг.Фазова годівля (3–4 фази замість 2): економить 3–6% корму за рахунок точнішого лізину/енергії.
Помел 600–700 мкм: грубіший на +100 мкм = +1–2% FCR.
Вологі/сухо-вологі годівниці: +3–5% споживання = кращий ADG і FCR.
Фітаза + ферменти (ксиланаза/β-глюканаза) для зерна ячмінь/пшениця: вивільняють фосфор і енергію → мінус DCP/олія.
Премікс/амінокислоти (лізин, метіонін, треонін, триптофан) замість «зайвого» протеїну — дешевше і менше аміаку.
Зберігання зерна: сухість <14%, антизлежувач, адсорбент мікотоксинів при ризиках — кожен мішок без плісняви прямо знижує падіж і FCR.
6) Різні цілі — різна стратегія
Більше м’яса (пісна туша): тримайте вищий SID лізин у grow/finish (верх діапазону), жир — помірно, уникайте надлишку DDGS/олій з високим ПНЖК.
Більше сала/мармуровість: трохи нижчий лізин на кг енергії, більше крохмалю/енергії, чергуйте «білкові» та «вуглеводні» 10-денні періоди (ефект «мармуру»).
Смак і запах: виключайте рибні відходи за 30 днів до забою; молокопродукти покращують смак.

7) Свиноматки та кнури — нюанси
Супоросні: мета — стабільна кондиція. Не перегодовуйте (жир = ускладнення опоросу). Вночі 1 раз/доба — нормальна практика в обмежувальних схемах.
Лактація: максимізуйте споживання (4 прийоми, свіжість, 2% олії, електроліти у спеку).
Кнур: ~80% раціону — концентрати, легкозасвоюваний протеїн ~15%, мінерали (Ca, Zn), обов’язковий рух (3–4 км/день).
8) Біобезпека та законність
Жодних кухонних відходів/сирих продуктів тваринного походження (ризик АЧС та інших хвороб, у багатьох країнах заборонено).
Нові партії — карантин, гризунозахист, чисті годівниці, відсутність «кислих недоїдків».
9) Швидкий чек-лист «10 золотих правил»
| № | Правило | Параметр / Норма | Навіщо / Ефект |
|---|---|---|---|
| 1 | Фазова годівля | 3–4 фази від відлучення до забою | Точніше поживні → економія корму ~3–6% |
| 2 | Помел і пелетування | Помел 600–700 мкм; пелети — за наявності | Кращий FCR, менше відсіву та втрат |
| 3 | Ферменти | Фітаза + NSP-ферменти (пшениця/ячмінь) | Вивільняє P та енергію, менше DCP/олії |
| 4 | Вода 24/7 | Ніпелі: відлучн. 0,3–0,5; відгод. 0,7–1,0; свиноматки 1,5–2,0 л/хв | Стабільне споживання, здоровий ЖКТ |
| 5 | Тип годівниць | Вологі/сухо-вологі, мінімум розсипання | +3–5% споживання → кращий приріст і FCR |
| 6 | Зміна раціону | Плавно 5–7 днів | Менше стресу та розладів травлення |
| 7 | Премікс і амінокислоти | Не економити; давати за нормами | Найдешевші «грами приросту», менше сирого протеїну |
| 8 | Якість зерна | Сухе (<14% вологи), без плісняви; адсорбент мікотоксинів при ризиках | Менше падежу, стабільний FCR |
| 9 | Температура | Відлучники 22–28 °C; grow/finish 18–22 °C | Холод = корм у «пічку»; зберігаємо енергію на приріст |
| 10 | Облік ефективності | Собівартість = ціна корму × FCR; заміри щотижня | Контроль витрат, швидке виявлення проблем |
Написати коментар