Норми (за фазами відгодівлі)
| Фаза / жива маса | Цільовий приріст, г/добу | Комбікорм, кг/добу | Вода, л/добу | Обмінна енергія, МДж/кг | Сирий протеїн, % | Лізин засв., % | Met+Cys, % | Клткв., % | Ca, % | P засв., % | Сіль, % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Grower-1 (30–60 кг) | 500–650 | 2.0–2.6 | 4–6 | 13.2–13.6 | 16.5–17.5 | 0.85–1.00 | 0.50–0.55 | ≤5.0 | 0.65–0.75 | 0.27–0.32 | 0.30–0.50 |
| Grower-2 (60–90 кг) | 600–700 | 2.6–3.0 | 6–8 | 13.1–13.5 | 15.5–16.5 | 0.75–0.85 | 0.48–0.52 | ≤5.5 | 0.60–0.70 | 0.25–0.30 | 0.30–0.50 |
| Finisher (90–120 кг) | 700–800 | 3.0–3.4 | 8–10 | 13.0–13.3 | 14.0–15.0 | 0.65–0.75 | 0.43–0.48 | ≤6.0 | 0.55–0.65 | 0.23–0.27 | 0.30–0.50 |
| Fat finish (120–200 кг) | 600–800 | 3.4–4.5 | 10–12 | 12.8–13.2 | 12.5–13.5 | 0.50–0.60 | 0.38–0.42 | ≤7.0 | 0.50–0.60 | 0.22–0.25 | 0.30–0.50 |
Примітки: премікс 0,5–1,0% у складі комбікорму — обов’язково; фітаза + NSP-ферменти бажані при частці пшениці/ячменю; адсорбент мікотоксинів — за ризику плісняви.

Добовий раціон (кг/гол/добу) за типами відгодівлі
| Тип відгодівлі | Концентрати (комбікорм) | Зелені корми* | Коренеплоди/силос | Інше (за потреби) | Сіль, г | Очікуваний приріст |
|---|---|---|---|---|---|---|
| М’ясний (до 100–120 кг) | 2.6–3.2 | 0.5–1.0 (влітку) | 0.5–1.0 (взимку) | Премікс 0,5–1% у концентраті | 15–25 | 0,6–0,8 кг/добу |
| Беконний (мармур, шпик 2–3 см) | ≈1,5 | ≈3,0 | ≈2,0 | Премікс 0,5–1% | 20 | ≈0,45 кг/добу |
| Жирна кондиція (до ~200 кг) | ≈3,0 (зернові з високим крохмалем) | ≈3,5 (літо) | 1,0–2,0 (зима) | Премікс 0,5–1% | 20–25 | 0,6–0,8 кг/добу |
* Зелені: люцерна, конюшина, бурякова гичка, вика тощо.
У беконній відгодівлі уникайте/різко обмежуйте: кукурудзу, соєву макуху/шрот, рибні відходи — вони псують смак/твердість сала.
На фініші для «сала» частку кукурудзи можна підвищувати, але пам’ятайте про ризик жовтуватого, м’якого сала — збалансуйте ячменем.

Орієнтовні рецепти комбікормів (% від маси)
(Суми доведіть до 100%; беріть середину діапазону. Премікс — за інструкцією виробника.)
| Компонент | М’ясний Grower | М’ясний Finisher | Беконний Finisher (щільний шпик) | Жирна кондиція Finisher |
|---|---|---|---|---|
| Ячмінь | 30–40 | 40–50 | 50–60 | 20–30 |
| Пшениця | 20–30 | 20–30 | 15–25 | 15–25 |
| Кукурудза | 0–10 | 5–10 | 0–5 | 30–45 |
| Горох (пропар./екструд.) | 0–6 | 0–5 | 4–8 | 0–4 |
| Соєвий шрот/екструд. соя | 12–18 | 8–12 | 4–8 | 3–6 |
| Макуха/шрот соняшниковий | 3–7 | 3–6 | 3–6 | 2–5 |
| Висівки пшеничні | 0–3 | 0–3 | 2–6 | 2–5 |
| Рослинна олія | 0–1.5 | 0–1.0 | 0–0.8 | 0–1.0 |
| Крейда (вапняк) | 0.8–1.1 | 0.8–1.0 | 0.8–1.0 | 0.8–1.0 |
| Моно-/дикальційфосфат | 0.6–0.9 | 0.5–0.8 | 0.5–0.8 | 0.5–0.7 |
| Сіль кухонна | 0.3–0.5 | 0.3–0.5 | 0.3–0.5 | 0.3–0.5 |
| Премікс (віт-мінерал) | 0.5–1.0 | 0.5–1.0 | 0.5–1.0 | 0.5–1.0 |

Поради по застосуванню
Переходи між раціонами робіть 5–7 днів, щодня замінюючи 15–20% попереднього корму.
Вода 24/7: ближче до фінішу свиня споживає до 10 л/добу.
Фітаза + ферменти (для пшениці/ячменю) підвищують перетравність, зменшують витрати фосфору.
Контроль FCR (конверсії): для м’ясного фінішу орієнтир 2,6–3,2; бекон ~3,0–3,4; жирна кондиція ~3,5–4,0.
Чистота зерна (без плісняви), за ризику — адсорбент мікотоксинів.
На беконі й фініші уникайте рибного борошна/відходів і надлишку кукурудзи/сої — це псує смак і твердість сала/бекону.
Написати коментар